Zárul a Neo Art Connect művészeti és tudományos rendezvénysorozat
Sebastian Comănescu képzőművész látványos video mapping bemutatójával zárul a Neo Art Connect (NAC) művészeti és tudományos rendezvénysorozat Nagyváradon, augusztus 29-én. A vetítés a város egyik ikonikus épületét „kelti életre” 21.30 órától éjfélig, témája a NAC idei témamegjelölésének megfelelően a „Changing environments”, azaz változó környezetek. A rendezvény fontos üzenete ugyanakkor az emberi tevékenység hatása a bolygóra, illetve a modern technológiák jelenléte az élet minden területén. A vetítés a Galateca Galéria, Anca Boeriu és Andreea Sandu kurátorok, a NeoArt Románia Kulturális Egyesület, az UNITH2B architects, valamint Hildegard Brandl és Anca Brandiburg szervezésében megvalósult Neo Art Connect második kiadásának záróakkordja. A rendezvény szervezésében a NAC partnere az Oradea Heritage, támogatója Nagyvárad Polgármesteri Hivatala, a Bihar Megyei Tanács és a CEMACON.
A változó környezetek gondolatából kiindulva a Bazár homlokzatán megjelenő vetítés az épület történetét értelmezi újra, generatív vizuális szoftver segítségével. A videoművészeti alkotás ihletője maga a váradi bazár, amely találkozások és interakciók tere, ugyanakkor átjáró is. A vetítés grafikai elemei követik és átrajzolják az épület vonalait, amely ezáltal a kortárs médiatér részévé válik.
A passzázsban jelenleg is látható a NAC keretében felállított, A város szíve címet viselő installáció, Anca Boeriu és Andreea Sandu alkotása, amely a NAC nagyváradi eseményének részét képezi. További installációk láthatók a hónap végéig a Darvas-La Roche házban is: a földszinti konferenciateremben László Aletta, Mirela Cerbu, Sebastian Comănescu, Marina Oprea és Mihaela Pop alkotásai, a recepciónál pedig Alina Rizescu Bright Women Round Table című, mesterséges intelligencia felhasználásával létrehozott videoinstallációja.
A NAC idei kiadásában a Galateca Galéria és a NeoArt Románia Kulturális Egyesület az UNITH2B architects nevű szervezettel működött együtt, amely a társszervezőként, Hildegard Brandl és Anca Brandiburg építészek segítségével koordinálta az idei kiadás építészeti szekcióját. A Changing Environments társadalmi-kulturális vitateret biztosít a különböző tudományterületeket és új technológiákat integráló, használó vagy azokban együttműködő alkotók és művészek számára. Az alkotások azt a kérdést boncolgatják, hogy milyen hatással vannak ránk a kortárs társadalomban végbemenő, egyéni és társadalmi-gazdasági-kulturális szinten jelentős változások, amelyeket egyrészt a technológia fejlődése, az élet legtöbb területén jelen lévő új mesterséges intelligenciák, másrészt az éghajlati és környezeti változások, valamint a hazánkhoz közeli területeken zajló fegyveres konfliktusok idéznek elő – fogalmaznak a kurátorok.
Sebastien Koma/Sebastian Comănescu újmédiaművész és designer, jelenleg Bukarestben él és dolgozik. A bukaresti Ion Mincu Egyetem építészmérnöki karán végzett, 2021-ben pedig az I.L. Caragiale Színház- és Filmművészeti Egyetem CINETic tanszékén diplomázott előadó- és médiaművészetek interaktív technológiái mesterképzésen. A bukaresti és londoni tervezőként szerzett szakmai tapasztalatok, valamint a lengyelországi és hollandiai tervezőkkel való együttműködések után 2020-ban alapítja meg saját stúdióját. Munkamódszerét a természeti formák és jelenségek átvétele, elemzése és szimulálása jellemzi, amelyeket később digitális gyártási módszereket alkalmazó, számítógépes munkafolyamaton alapuló tervekre „fordít le”. Munkáit bemutatták a Galateca Galériában, a Creart Galériában, a NOVA Fesztiválon, az Ars Electronica, a Binar, a Román Kreatív Hét, a Román Design Hét, a BIOS, az Amural, a Street Delivery és a NAC – Neo Art Connect kiállításokon.