Megyénk naplója
Bihar megyei magyar újságolvasóknak bizonyára nem szükséges bemutatni Dérer Ferencet, hiszen munkája három évtizede összefonódik a megye magyar sajtójával. E tevékenység összefoglalója a nemrég megjelent Bihari naplók című könyv, mely a szerző reménye szerint csak az első gyűjteményes kötete riportjainak, írásainak.
A bihari táj nemcsak szép, gazdag, de változatos is, meg lehet találni benne a természet sok-sok ajándékát – és mindezekkel együtt az érdekes, értelmes embereket, magyarokat, kik oly sok történelmi nyomot hagytak és hagynak itt több mint egy évezrede. Csak jó szem kell meglátni, toll kell és újságírói kíváncsiság leírni mindezt és a lapok hasábjain időtállóvá tenni, amint tette, s teszi a mai napig Dérer Ferenc.
Egy február eleji szombaton Magyarremetén is bemutatták a Bihari naplók címet viselő könyvet, és nagy pozitívum, hogy a helyi műemlék református templom adott helyet az eseménynek. Az istenháza falairól „megértően” tekintettek le királyaink évszázados képmásai az összegyűlt, a korlátozások miatt „kicsiny seregre”.
Házigazdaként Csiszér Norbert Lóránt helyi református lelkipásztor tartott rövid köszöntőt, szellemesen és jól tájékozottan mutatta be Dérer Ferencet mint szerzőt és kedves útitársát, Szűcs Lászlót, a kötet szerkesztőjét, egyben a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) elnökét.
Szűcs László nemcsak bemutatta a kötetet, de az alkotói folyamatba is betekintést nyújtott, hiszen nemcsak szerkesztette – mint mondta, a legnagyobb gondja az volt, hogy mit hagyjon ki a könyvből, nem az, hogy mit tegyen be –, de társszerzője is több megjelent írásnak, így rengeteg szép és izgalmas emléke fűződik e kiadványhoz.
Dérer Ferencnek talán megnehezítette a helyzetét az, hogy rövid idő alatt nagyon sokat kellett volna mondania, mesélnie a kötetről. A rövid összefoglaló a könyv hátlapján olvasható: „Ennek a könyvnek nem célja a jelen állapotainak tükrözése, de a jelen állapotai ott gyökereznek a sorok mélyén. (…) Ugye, emlékeznek, milyen sokszor leírtuk, emlegettük akkoriban, hogy átmeneti korszakban élünk? Nos, átmentünk, átértünk, s még itt vagyunk.” Természetesen a szerző felelevenítette pár kedves emlékét, kitérve Magyarremetére, a remeteiek szívből jövő vendégszeretetére, ottani barátaira, jó ismerőseire. Mindig szívesen jött, ha hívták, a kötetben külön fejezet tanúskodik erről. Ez is magyarázza, miért épp Magyarremetén tartották a harmadik könyvbemutatót.
Az esemény zárásaként Bálind György községi alpolgármester és frissen újraválasztott helyi RMDSZ-elnök mindenkinek köszönetet mondott a jelenlétért, a vendégeknek a bemutatóért, és reményét fejezte ki, hogy a helyzet normalizálódásával visszatérhetnek a megszokott remetei közösségi rendezvényekhez, melyeket már mindenki nagyon vár.
A könyvbemutató végén Dérer Ferenc dedikálta a könyvet, s megjegyezte, hogy az első, 400 példányszámú kiadás már elfogyott, de a közeljövőben még 150 példány áll majd a kedves érdeklődők rendelkezésére, akik igényt tartanak erre az érdekes és értékes kiadványra.
Kovács Zoltán,
Belényes
(Megjelent a Várad 2021/4. számában)