Kulturális folyóirat és portál

konyves 2

2024. október 25 | Fried Noémi Lujza | Kultúra

Könyvújdonságok kisebbeknek és nagyobbaknak

Újabb magyar nyelvű könyvek kerültek a Gheorghe Șincai Bihar Megyei Könyvtár polcaira. A gyermekeknek és felnőttek szóló hazai kiadóknál megjelent kötetek a Kulturális Minisztérium adományaként érkeztek a tékába,.

A gyermekeknek és kiskamaszoknak A csalogány (örmény népmesék), Arany János Toldi, Balázs Imre József Egyformázni, különbözni és Madár ÁBÉCÉ, Demény Péter Tamara és a tavirózsák zenéje, Gárdonyi Géza Egri csillagok, Imre Eszter Napsugár kisasszony tizenkét madara, Karinthy Frigyes Tanár úr, kérem, Kertész Erzsi A titokdoboz, Kiss Lehel Meglessük a pandát (12 vers védett állatokról), K. Kovács István Galócák, Kozma Mária Régiségek Homoród mentén (történelmi regék) és László Noémi Keljfeljancsi (mesék hívőknek és hitetleneknek) című könyveit ajánljuk. Szintén a fiatalabb korosztályoknak szól Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk, Sikó-Barabási Eszter A nyolc testvér (verses mesejáték) és Mesék az Ég-boltból, Szabó Enikő Hétszépség hét tudománya (mesék a nővé válásról), Szabó Róbert Csaba Vajon Nagyi és a száguldó város, Szőcs Margit Az eltolható birodalom, Ha belefáradsz a pihenésbe és Teofil, Tuzson Zoltán Tippek, trükkök, ötletek matematikafeladatok megoldásához, valamint Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című kötetei.

A felnőtteknek szóló kínálat is változatos, olvasnivalót és szakmunkákat egyaránt lehet kikölcsönözni. Nekik szólnak például A magyar kisebbségek 100 éve (a Magyar Tudományos Akadémia II. Filozófiai és történelemtudományok osztályának 2022. szeptember 22-23-ai konferenciáján elhangzott előadások szerkesztett változata, összeállította Romsics Ignác), A rendtartó történész (tanulmányok Imreh István születésének évfordulójára), A teremtmények arca – tárgyak, emberek, állatok (Mészöly Miklós és Pilinszky János műveinek posztantropocentrikus olvasatai), Ambrus Ágnes, Szántó Bíborka Anyanyelvi nevelés – tanítói kézikönyv (tantervek, tankönyvek, értékelés), Anyanyelvoktatás – a pedagógusképzés próbatétele: nevelés és oktatás egyensúlyának megteremtése és Az erdélyi magyar kóruskultúra a Romániai Magyar Dalosszövetség védnöksége alatt (centenáriumi kötet) című munkák.  Szintén a felnőtteknek szólnak Bakos Áron Aranyosszéki katonatörténetek (néprajzi, antropológiai elemzés), Balázs Lajos Cérna és tű (a paraszti világ szerelmi eposza), Benő Eszter A műfordítás poétikája – Dóczi Lajos kultúraközvetítő szerepe, Betegségek és gyógyítás a régi Kolozsváron és Erdélyben (orvoslástörténeti dolgozatok), Both Noémi Zsuzsanna A székely faluközösség nótáriusa – Imreh István élete és munkássága, Bálint Tibor 90 – textusok, kontextusok, Certamen (előadások a Magyar Tudomány Napján az Erdélyi Múzeum-Egyesület I. szakosztályában), Cseke Péter Otthonirodalom – a magyar szociográfia erdélyi műhelyei, Csibi László Gróf Teleki Samu 1845–1916 – élete és afrikai expedíciója az írásos és képi források tükrében, Csiszár Gábor Faludy György, Demény Péter Forog bennem (esszék) és Azért van a világon (beszélgetőkönyv Nagy Miklós Kund 80. születésnapjára) című könyvei.

Kikölcsönözhető Dáné Tibor A Tatár-hágó előtere, Dávid Gyula – Mikó Imre Petőfi Erdélyben (3., bővített kiadás), Egyed Emese Francia iskola (tanulmányok), Eperjesi Noémi Színekre váltott boldogság, Ferencz Melinda 20. századi erdélyi magánlevélgyűjtemények, Gaal György A kolozsvári országos Karolina Kórház  (függelék: a kolozsvári Erzsébet-Mária Vöröskereszt Kórház és Szanatórium), Gergely Emese Szent Márton köpenye, Gálfi Emőke Gyulafehérvár és uradalma a 16. század második felében, Gárdonyi Géza A láthatatlan ember, Jókai Mór A kőszívű ember fiai, A nagyenyedi két fűzfa és más elbeszélések, Egy magyar nábob és Kárpáthy Zoltán című könyve.

Megtalálható a könyvtár polcain Keszeg Vilmos A szépirodalom mint terep (antropológiai tanulmányok), Király Hajnal Film a határon (tanulmányok a 2001 és 2018 közötti magyar és román filmről), Kosztolányi Dezső Aranysárkány, Kozma Mária A harmadik lélek szabad, Kós András Élet és rajz, Közösségben közösségért (tanulmányok Kiss András születésének századik évfordulójára), Madách Imre Az ember tragédiája, Magyar Zoltán Erdély védőszentje (a Szent Lászlóról szóló mondák típus- és motívumindexe), Mikszáth Kálmán Szent Péter esernyője, Molnár Judit Sokszólamú márkahűség – Életútinterjú Fábián Enikővel, Murányi Sándor Olivér Folyamtánc, valamint a Művelődés enciklopédia 1., 2., 3. és 4, kötete.

Szintén elérhető Alina Nelega Mintha mi sem történt volna, Nánó Csaba Kürthy András, a rendező (visszatekintés és beszélgetések életről és operáról), Népi kántálók – énekek adventtől farsangig, Páskándi Géza A vándor-líra – a lírai „lélekvándorlás” áttekintése, Szilágyi Domokos Magyarok (versek), Szász Lőrinc Magyar-román kéziszótár, Tamás Dénes A tó – képeslapok egy regényből, Varga Piroska Ildikó A kultúraszervező Vikár Béla, Vincze Ferenc Az utolsó történet és Desertum – ad notam nagyapáim, Vogel Zsuzsa Az olvasás útjain, a biográfiától a közköltészetig – Faludi Ferenc műveinek fogadtatása, Várallyay Gyula Az álom élet, és az „Egy lángot adok, ápold, add tovább” – a Reményik Sándor Művész Stúdió Alapítvány Reményik-Konferenciái  2000–2020 című kötet.

Copyright © 2024 Várad Kulturális Folyóirat

made by balu