Kulturális folyóirat és portál

20230616_120446

2023. június 16 | Várad | Kultúra

Évadértékelés és új színházi tervek

Két musicalt és egy nagyoperettet, meseadaptációkat és hagyományőrző projekteket jelentettek be a nagyváradi Szigligeti Színház vezetői és társulatvezetői mai sajtótájékoztatójukon, amelynek keretében a most véget érő 2022/2023-as évad kapcsán is elhangzott néhány érdekesség.

A most lezáruló évad kiértékelése

Czvikker Katalin főigazgató elmondta: a három társulat összesen mintegy 55.000 nézőt vonzott a színházba az elmúlt évadban. Emellett számos hazai és külföldi kiszálláson vettek részt művészeik, sőt vidéki bérletházaik kínálata is bővült. Az évadra 3023 bérletet vettek a nézők, ami mintegy kétharmada a járvány előtti maximális számnak. A tendencia azonban országos felmérések szerint javuló, ami az emberek kulturális élethez való visszatérését illeti, és ez az évad második felében már a Szigligeti Színházban is érződött – hangzott el.

Tervek a következő évadra

A Szigligeti Társulat nyári programja, illetve a 2023-2024-es évad első fele a következőképpen mutat:

A múlt szilveszter bemutatójával, Beaumarchais Figaro házassága, avagy egy őrült nap című komédiájával (rendező Botos Bálint) vesznek részt a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjában június 25-én.

A Gyulai Várszínházban három előadással is szerepelnek a nyáron, ezek a következők: Figaro házassága (július 13.), Csinibaba (augusztus 5.) és Játék a kastélyban (augusztus 13.).

A Szentendrei Teátrummal koprodukcióban készítettek stúdióbemutatót, az Én, a féreg – Kafka-kabarét, amelyet Kárpáti Péter írt és Kovács D. Dániel rendezett. Ennek szentendrei bemutatója július 28-án és 29-én lesz.

Budapesten a Városmajori Színházi Szemlén a Csinibabával szerepelnek augusztus 29-én.

Szeptemberben a Magyarosaurus Dacus előadással három helyen vendégszerepelnek: a Piatra Neamț-i Fesztiválon, Székelyudvarhelyen, a dráMa Kortárs Színházi Fesztiválon, majd szeptember végén Bukarestben, a Maszín által szervezett Bukfeszten.

2023-ban két bemutatóra készül a társulat. Szeptember 17-én Presser Gábor, Sztevanovity Dusán és Horváth Péter musicaljét, A padlást mutatják be Tóth Tünde rendezésében, az idei szilveszteri premier pedig Kálmán Imre Csárdáskirálynő című nagyoperettje lesz.

Az évadban ugyanakkor felújításra kerül a Kovács D. Dániel rendezte A Schroffenstein család, illetve mivel tavasszal új stúdióteret kaptak, amelyet a közönség részéről kiemelt érdeklődés övezett, az összes jelenleg futó stúdióelőadást átviszik a következő évadra – jelentette be Novák Eszter, a Szigligeti Társulat művészeti igazgatója. Hozzátette: az évad nagy tétje, hogy a nézők és bérletvásárlók száma emelkedjen. Azok pedig, akik évente csak egyszer vagy kétszer jönnek színházba, ezen ritka alkalmakkor legszívesebben zenés produkciót választanak – szögezte le.

A Lilliput Társulat diákprogramján belül a Tüskevár című musicalt mutatja be, amelyben a trupp 9 művésze és a Nagyvárad Táncegyüttes 6 táncosa mellett 14 fiatal is részt vesz majd – erről Botházy-Daróczi Réka művészeti vezető beszélt. Fekete István azonos című regénye alapján Olt Tamás, Szirtes Edina „Mókus” és Váradi R. Szabolcs írt szöveget és zenét, az előadást pedig Györfi Csaba rendezi. A bemutató tervezett időpontja szeptember 3.

Október végén kerül bemutatásra a Fazekas Mihály műve alapján készülő Lúdas Matyi, amelyet Lélek Sándor Tibor ír és rendez bábszínpadra. A harmadik tervezett bemutató is irodalmi, ezúttal kortárs ifjúsági irodalmi adaptáció: Berg Judit Rumini című regényét bábszínpadra írja és rendezi: Szabó Attila. 2024 májusában kerül bemutatásra A tyúk, aki soha nem adta fel, amelyet Jill Tomlinson regénye alapján ír és rendez Veress András, Csepei Róbert zenéjével.

A Nagyvárad Táncegyüttes rendhagyó néprajzóra sorozatának harmadik, egyben befejező részéhez érkezett. Az első részben, a Mindenki hagyományában a néphagyomány, népszokások általános bemutatásán túl az erdélyi táncdialektusokkal ismerkedhettek meg nézőik. A második rész a Szent Andrástól Vízkeresztig címet viselte. Ebben a részben az adventi, karácsonyi és újév eleji jeles napokhoz kapcsolódó dramatikus népszokásokat vittek színpadra.

A harmadik részben egy hosszabb időszak népszokásainak megjelenítésére tesznek kísérletet, amely a farsangi időszakkal kezdődik és a nagyböjtön keresztül egészen Szent Iván napjáig tart. Megmutatják a farsang mulatságokkal teli gazdag időszakát, betekintést nyújtanak a fonók életébe, valamint a farsangfarkához fűződő maszkos dramatikus alakoskodás szokásvilágába is. Ezenkívül műsorukban, mely a Maskarák, villők… munkacímet viseli, megidézik a lányok tavaszváró szokását, a villőzést, továbbá a húsvéti locsolkodást, a pünkösdi királynéjárást, illetve a Szent Iván éji tűzugrást is.

Az együttes második bemutatója meseadaptáció lesz Szabó Attila szövegéből, aki az ismert magyar népmese alapján írja színpadra a Holló Jankót. A mágikus táncjátékot, amely a másságról, önmagunk történetének megismeréséről, elfogadásáról, a hőssé válás lehetőségéről mesél, Györfi Csaba rendezi.

Bérletek

A Szigligeti Színház 2023/2024-es évadára szóló bérletkonstrukciók meghirdetése majd július első felében várható.

Copyright © 2024 Várad Kulturális Folyóirat

made by balu