Az élet napos oldala fotográfiákon megörökítve
A Kárpát-medencei Magyar Fotóművészeti Társaság (KMFT) tagjainak éves vándortárlatát először Nagyváradon, az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület várbeli kiállítótermeiben mutatták be augusztusban, a magyar fotográfia napján. Azután a kiállítás anyagának egy részét a debreceni Partium Házban tekinthették meg az érdeklődők, ebben a hónapban, november 8-án pedig Szegedre, a Délvidék Házba érkeznek a tárlat képei.
Az októberben megejtett debreceni vernisszázst közvetlenül megelőző szakmai találkozón Tóth István, az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület elnöke, a KMFT alelnöke beszámolt a fotográfiai társaság idei alkotótáboráról, amelyet Királyszálláson szerveztek meg szeptember közepén. A táborba sokfelől érkeztek fotósok: például Óbecséről, Szolnokról, Brassóból, Homoródról, Szarvasról, Nagyváradról, Szabadkáról. A három nap hamar elröpült. Az érdekes fotóművészeti előadások, szakmai megbeszélések mellett voltak borkóstolók, és persze bebarangolták a környéket, sokat fotóztak. Tóth István arról is szólt: a KMFT két esztendeje alakult Stanik Istvánnak, a Magyar Házak Hálózat szakmai igazgatójának kezdeményezésére. Még a Covid-járvány idején Tóth István online fotótechnikai és -művészeti tanfolyamokat tartott öt csoportban összesen 100 jelentkezőnek. A résztvevők fényképeiből összeállított albumot is megjelentettek, emellett volt online kiállítás, ez volt úgymond a kiindulópont, és innentől egyenes út vezetett a KMFT létrejöttéhez. „A fotográfia eszközeivel akartuk egyesíteni a nemzetet” – fűzte hozzá Stanik István.
A vetítéssel egybekötött beszámoló után következett a tulajdonképpeni tárlatnyitó. A Partium Házban a több mint 150 pályamű közül 138 fotót állítottak ki A fotókiállítás anyagát Máthé András, a Debreceni Fotóklub vezetője méltatta. Megjegyezte: nagy viták vannak arról, hogy a digitális vagy az analóg technikával készült fotók a jobbak, értékesebbek-e. Ám a lényeg, hogy az elkészült alkotásnak legyen mondandója, jelentése, üzenete, mindegy, milyen technikával készült. Máthé hangsúlyozta: a kárpát-medencei magyar fotográfusok tárlatának anyaga egységes és szép, továbbá elegánsan van tálalva. Az alkotások zöme főleg az élet napos oldalát mutatja be.
A vernisszázson a képek megszemlélése mellett Thurzó Sándor József nagyváradi brácsaművész muzsikájában gyönyörködhettek a tárlatlátogatók.
Nyitóképen: Stanik István, Tóth István, Máthé András, Thurzó Sándor József
Galériabeli alkotások: Morvay Szabó Edina, AFIAP, Nagyvárad, Az utolsó hó; Ótos András, Újvidék, Vágta; Sólyom Ernő, Négyfalu, Főnix; Szabó Béla, EFIAP, Öttevény, Tél; Szabó Géza, Nagyvárad, Egyedül; Hős Norbert, Szabadka, The Quiet Gesture; Moldován Mihály, Négyfalu, Végzet