Sajtófotók tárlata: történetek, helyzetek, arcok
A Brassaï 2016 sajtófotó-pályázatra érkezett alkotások legjobbjaiból állították össze a január 20-án Nagyváradon megnyílt kiállítás anyagát. A tárlat képei a vár A épületében lévő fotótörténeti múzeumban tekinthetők meg február 19-ig.
A vernisszázson és díjkiosztó ünnepségen a fotográfiai múzeum házigazdájaként Tóth István fotóművész (AFIAP), az Euro Foto Art Egyesület elnöke köszöntötte a jelenlévőket, majd Rácz Éva, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének elnöke ismertette az immár másodízben megszervezett Brassaï pályázattal kapcsolatos tudnivalókat.
A pályázatra Erdélyhez valamiképpen kötődő fotósok jelentkezhettek. Öt kategóriában lehetett pályázni: esemény, riport, portré, szociofotó és sport. Az alkotók között van olyan, aki a sajtófotózásból él, van, aki alkalmanként publikál, ugyanakkor található a pályázók között diák és egyetemi tanár is. Éppen ezért sokféle anyag érkezett be. Egyébiránt minden kategóriában díjazták a három legjobbat. Hogy miért a fotó- és filmművész, festő, író Brassaïról nevezték el a pályázatot? Halász Gyula néven született a 19. század végén Brassóban, Párizsban vált híres, elismert művésszé. Az éjszakai Párizsról csodás fotókat készített. Úgy ragadta meg a város lényegét e képeken, ahogyan korábban csak Henri de Toulouse-Lautrec volt rá képes.
Szűcs László, a Várad folyóirat főszerkesztője és a Brassaï 2016 album szerkesztője elmondta: harminc alkotó közel ezer képéből válogatott ki mintegy száz felvételt a zsűri (Bánkúti András, Dorel Găină, Dragos Georgescu, Szűcs László, Tóth István). Felhívta a figyelmet a sajtófotó jelentőségére. Mint elhangzott: ugyan nagyobb teret adnak a fotográfiának a sajtóban a mai digitális világban, mégsincs eléggé megbecsülve a sajtófotó. Mivel manapság sok lapnak nics külön fotóriportere, kissé amatőr irányba viszik el e komoly hivatást. Minden kategóriában találtak díjazásra és dicséretre érdemes képeket. Szomorú, hogy nincs a kiállított munkák között olyan, amelyiknek alkotója Bihar vagy Szatmár megyei. Talán jövőre bátrabbak lesznek… Viszont sokan küldtek alkotásokat Székelyföldről (főleg Hargita megyéből, a sportfotózás úgymond hazai Mekkájából), továbbá Magyarországról, Felvidékről, Kárpátaljáról, a Vajdaságból. A váradi rendezvényen magyarországi és vajdasági alkotók vették át díjaikat. Az öt kategória első három díja mellett az ünnepségen kiosztották a Brassaï-díjat, amelyet a marosvásárhelyi születésű, Mosonmagyaróváron élő, számos nemzetközi díjjal rendelkező Kerekes István nyert el, valamint a váradi Euro Foto Art Egyesület Szathmári Pap Károly-plakettjeit. Ez utóbbiból az aranyplakettet Szöllősi Mátyás vette át, az ezüstemlékplakettet pedig a szabadkai (Vajdaság) Molnár Edvárd. Jelen volt még a fotósok közül a két kategóriában is díjazott Urbán Tibor. Egyébként valamennyiük részt vett már a pályázat előző évi kiírásában is. A székelyföldi díjazottaknak a tavasz folyamán Csíkszeredában adják át az elismeréseket az ottani tárlatnyitón. Egyébként a decemberben Kolozsvárott már közszemlére került anyagot a következő hónapokban a tervek szerint bemutatják majd Nagykárolyban és Marosvásárhelyen is.
Címlapfotó: Molnár Edvárd átveszi a fotóriport kategória első helyezettjének járó oklevelet. (Fried Noémi Lujza felvétele)
A díjazottak:
Brassaï-2016 díjas: Kerekes István (Marosvásárhely/Mosonmagyaróvár)
A további kategóriák dobogósai:
Hír-, eseményfotó
- Veres Nándor (Csíkszereda)
- Szigeti Vajk István (Csíkszereda)
- Szöllősi Mátyás (Budapest)
Fotóriport
- Molnár Edvárd (Szabadka)
- Móricz Sabján Simon (Budapest)
- László Róbert (Csíkszereda)
Portré
- Szöllősi Mátyás
- László Róbert
- Urbán Tibor (Budapest)
Szociofotó
- Kerekes István
- Móricz Sabján Simon
- M. Nagy László (Helemba, Felvidék)
Sport
- Halmágyi Zsolt (Csíkszereda)
- Urbán Tibor
- Szigeti Vajk István
Szathmári Pap Károly érmek
Szöllősi Mátyás (arany)
Molnár Edvárd (ezüst)
Veres Nándor (Csíkszereda) (bronz)
Szathmári Pap Károly plakett
Albert Levente (Sepsiszentgyörgy)
Kis Szilárd (Csíkszereda)
Móricz-Sabján Simon
Sánta István Csaba (Sepsiszentgyörgy)
Urbán Tibor
Zunko Barnabás (Ungvár, Kárpátalja)
A zsűri dicsérete:
Iochom Zsolt (Csíkszereda)
Martinek Imre (Torontálvásárhely, Vajdaság)
Obrusánszky Borbála (Budapest)
Sándor Csilla (Kolozsvár)
Sinka Pál (Pécska)
Szabó Mária (Budapest)
Szekeres Attila (Sepsiszentgyörgy)
Zsámbok Zoltán (Arad)