Hegyizene – közeli tájakon
A Partiumi Magyar Művelődési Céh és a Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Tanszékének közös szervezésében november 28-án 19 órától a nagyváradi egyetem amfiteátrumában (Sulyok István u. 16. sz.) lesz látható Szendőfi Balázs Hegyizene című filmje. A vetítést követően közönségtalálkozóra kerül sor. Az eseményre a belépés díjtalan, adományokat szívesen fogadnak a szervezők.
Szendőfi természetfilmje az Erdélyi-szigethegységről szól, amelynek számos területe mind tudományos feltártságában, mind a köztudatban némileg „fehér folt”. Románia nyugati határához, így Magyarországhoz is közel helyezkedik el, a Partium (a Részek) és a történelmi Erdély határán. Sok folyó, köztük a Körösök, a Meleg-Szamos, a Berettyó és az Aranyos forrásvidéke található az itt tömörülő, 145 millió éves hegységtömbben.
Európa legváltozatosabb karsztvidékét rejti, amit teljes egészében a víz formál a mai napig. Huszonöt emeletnyi magasságú barlangbejáratok, százméternyi mélységben ásító zsombolyok, föld alatti gleccserek, felfakadó és ismét a föld alá bukó búvópatakok világa ez. Itt zsonganak Európa utolsók között számontartott őserdei is. A filmben megszólal a táj, a valóságban is megszólít minket a mesélő hangján keresztül, és a már-már valószínűtlen, meseszerű vadregényesség bemutatása mellett kendőzetlenül szembesít bennünket azzal, mennyire lelketlenül és milyen drasztikusan pusztítjuk még a megközelíthetetlen hegyek őstermészetét is, napról napra kevesebbet hagyva belőle.
A film zenéje nem csak kísérőzene. Mint a cím is mutatja, fontos, talán a mesélővel egyenrangú szerepe van az üzenet közvetítésében, amit nem lehetséges csak szavakkal és képekkel elmondani. Fekecs Ákos handpan (egy acélból készült, lencse formájú ütős hangszer) és Szendőfi Balázs basszusgitár duettjei festik alá a jeleneteket, a sziklák közt csobogó víz lágy állhatatosságával közvetítve az Erdélyi-szigethegység hangulatát.
Szendőfi Balázs természetfilm-rendező, vágó, operatőr, zeneszerző, zenész, halkutató, egy roppant sokoldalú ember, aki független filmesként dolgozik, leginkább egymaga, stáb nélkül, de sok emberséges segítséggel. Olyan természetfilmeket alkot, amelyekben már nemcsak a káprázatos felvételek sorakoznak fel, ámulatba ejtve minket, hanem keményen kimondódik az ember felelőssége is.
A film hossza: 1 óra 15 perc. Mesélő: Nagy Katica. Írta, rendezte, fényképezte, vágta: Szendőfi Balázs. Rendezőasszisztens: Tószögi György és Szűcs Gábor. Zeneszerző: Szendőfi Balázs (fretless, azaz érintő nélküli basszusgitár) és Fekecs Ákos (handpan és nyelves dob). Hangmérnök: Pálfi Balázs, Sonic Garden Stúdió. Producer: Szendőfi Balázs. Forgalmazza: PannonGreen Természetügyi Alapítvány