Bábos találkozó volt Váradon
Az V. Fux Feszt – Erdélyi Magyar Hivatásos Bábszínházak Fesztiválja elnevezésű rendezvényt október 6–10. között szervezte meg a nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput Társulata. A váradi társulat egykori vezető személyiségéről, Fux Pál képzőművészről, díszlet‑ és bábtervezőről elnevezett szakmai találkozó idén javarészt az erdélyi, partiumi bábszínházakra fókuszált, könyvbemutató és képzőművészeti kiállítás is volt.
A járványhelyzet miatt csökkentették a fesztivál előadásainak számát. A használható, rendelkezésükre álló játékterek is csökkentek. Napi egy, illetve két előadással jelentkeztek a fesztivál napjain. Az idei nem versenyfesztivál volt, ezért a zsűrizés elmaradt, ez is lényeges változás volt. Az előző években a szakmabeli ítészek mellett volt gyermek‑ és pedagóguszsűri is a kétévente sorra kerülő Fux Feszten. Amint az még a beharangozó sajtótájékoztatón elhangzott: a gyermekeket nem akarták többletterhelésnek kitenni, meg a pedagógusokat sem. Emellett a társulatoknak sem biztos, hogy jelen helyzetben épp versengésre van szükségük, sokkal inkább találkozásra, amely során a szakmai beszélgetések sem maradnak el.
Baráti formát öltött a rendezvény, hiszen jóval kevesebb résztvevő volt, ugyanis csak bizonyos számú közönség tartózkodhatott egy-egy térben. De mindez persze nem érintette az előadások színvonalát, hangulatát, a mesék ereje, varázslata így is, úgy is fontos és elmaradhatatlan.
Az ötödik Fux Fesztiválon az erdélyi magyar bábtársulatok közül jelen volt a Brighella Bábtagozat (Szatmárnémeti), a Puck Bábszínház (Kolozsvár), az Udvarhely Bábműhely (Székelyudvarhely), valamint természetesen a házigazda Lilliput Társulat. Ugyancsak a járványhelyzet miatt a mostani fesztiválnak egyetlen magyarországi vendége volt, a debreceni Vojtina Bábszínház. Az említett bábtársulatok mellett főiskolai hallgatók is lehetőséget kaptak a megmutatkozásra.
Az V. Fux Feszt nulladik napján Biró Árpád Levente Mesék a paraván mögül című könyvét mutatták be a kiadó Holnap Kulturális Egyesületet képviselő Szűcs László, az Újvárad folyóirat főszerkesztője és Botházy-Daróczi Réka, a Lilliput Társulat művészeti vezetője közreműködésével az Árkádia Bábszínház nagytermében. A tanulmánykötet a bábszínház történetét dolgozza fel 1989‑ig. A kötetbemutató beszélgetést követte a Partiumi Keresztény Egyetem vizuális kommunikáció mesterszakos hallgatóinak alkotásaiból összeállított, 70 év báb című tárlat megnyitója. A PKE‑s diákok felosztották a bábszínház történetét, hét installáció készült el, mindegyik egy-egy évtizedet „mesél el”. 2020-ban ugyanis a bábszínház hetvenedik születésnapjára készült a Lilliput Társulat. Aztán, ugye, a járvány közbeszólt. Ezt a 70. születésnapot most ekképpen ünnepelték meg, könyvvel és vernisszázzsal. A fesztivál nulladik napja elsősorban erről a jubileumról szólt.
A fesztivál következő, vagyis első napján a Lilliput Társulat Sosevolt Cirkusz című, Mészöly Miklós mesenovellájából készült előadásának premierjét láthatta a közönség Bartal Kiss Rita rendezésében, majd a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem másodéves bábszakos hallgatóinak etűdjeit tekinthette meg a jelen levő szakmai közönség.
A találkozó második napján a szatmárnémeti Brighella Bábtagozat lépett föl a Cérnácska szabócska című előadással, délután pedig a kolozsvári Puck Bábszínház Kishercegszemmel című produkcióját láthatta a nagyérdemű. Este a marosvásárhelyi másodéves báb szakos egyetemisták előadását tekintette meg a szakmai közönség. Az aznapi program is esti szakmai beszélgetéssel zárult.
Szombat délelőtt Az öreg király hagyatéka című mesejátékot mutatta be a székelyudvarhelyi Udvarhely Bábműhely. Az erdélyi magyar hivatásos bábszínházak találkozója a debreceni Vojtina Bábszínház A libapásztorlány című vendégjátékával fejeződött be vasárnap, a gálaelőadásnak a Szigligeti Színház nagyszínpada adott helyet.
Nyitókép: A Lilliput Társulat a Fux Feszten, a Sosevolt Cirkusz premierjén. Fotó: Vigh László Miklós
Galériabeli fotók: Jelenet a Sosevolt Cirkuszból. Fotó: Vigh László Miklós; A könyvbemutatón Szűcs László, Biró Árpád Levente és Botházy-Daróczi Réka beszélgetett. Fotó: Vigh László Miklós; A 70 éves váradi bábszínház ihlette a PKE művészetis hallgatóinak videóinstallációit; A mesék varázsa változatlan; Az ötödik Fux Feszt nem a versengésről szólt
(Megjelent a Várad 2021/11. számában)